Szállító 5: fürge furgon
Teszt VW Transporter T5 2.0 CRtdi
Majdnem pontosan 54 éve, 1956. március 8-án gurult ki az első Transporter a hannoveri VW gyárból, azóta pedig már az ötödik generációja fut az utakon. A hippikorszakot is megjárt – gondoljunk csak a békejeles, zöld-fehér festésű kisbuszra – majd hatvanéves Transporter először 1967-ben kapott új külsőt, majd 79-ben és 90-ben. A márka a 90-es években már túl volt a tízmilliomodik eladott példányon, aztán 2003-ban megérkezett az ötödik generációja. A legújabb nemzedék rögtön el is nyerte a 2,8 tonna megengedett legnagyobb össztömegű járművek versenyében az Év Autója címet. Tavaly nyáron azonban külsőleg és belsőleg is egy kis frissítésen esett át a VW szállítója.

A Golfos, Polos hagyományokat követve – igaz újkori története alatt mindig mintául szolgáltak – változott a megjelenése, bár főként elölről. Az eleje markánsabb lett köszönhetően az összeszűkülő lámpatesteknek és az új fényszóróknak, de változott a légbeömlő és a lökhárító formája is, hátul viszont alig szabtak át a tervezők valamit. Egyetlen különbség az elődjéhez képest a lámpatest, ráadásul nem is a formája, csupán az indexbúra színe, ami narancssárga helyett a trendet követve fehér lett.

Tesztünk alanya abszolút haszonjármű volt, ezúttal nem a személyszállító változatot próbáltuk ki, hanem az 5,8 köbméteres rakterű dobozost. Alaphelyzetben egy hatalmas felfelé nyíló hátsó ajtón vagy kisebb szállítmány esetén a jobboldali tolóajtón keresztül pakolhatunk a Transporterbe, akár két és fél méter hosszú és másfél méter széles tárgyakat. Ráadásul tesztalanyuknál akár még hosszabb tengelytávú, illetve két magasabb kivitel is rendelhető.

Az utastérben a sofőr mellett még két utas fér el kényelmesen, belső tulajdonságai közül azonban a leginkább szembetűnő az őszintesége. Nem akar vakítani, nem fényűzésre tervezték: kemény műanyag borítás, gumiszőnyeg mindenhol, plusz a kézi ablakemelő, látszik, hogy tényleg munkára tervezték. Ennek ellenére a beltér mégis igyekszik személyautós jelleget ölteni a golfos-skodás(testvér) műszerfallal és a középkonzol kialakítással együtt.

A belső mellett a menetteljesítményben is tapasztalható némi személyautós viselkedés, leszámítva azt, hogy a forgalmat föntről figyeljük. A Transporter ugyanis még az általunk tesztelt leggyengébb kétliteres motorral is lendületes a városi közlekedésben. Az új változatban az előd PD TDI-jéhez képest már a modern, közös nyomócsöves – common-rail – dízelek dolgoznak. A T5-ünknben egy 84 lóerős 220 newtonméteres nyomatékkal bíró motor morgott. Ennél persze vannak bikább erőforrással felszerelt szállítók, választható ugyanis a 102, 140 és 180 lőerős kétliteres dízellel is. Ettől függetlenül a Transporter már ezen az alacsony fordulaton is rendkívül nyomatékos „kis” motorral igazán fürge furgon. Igaz jól megpakolva nem próbáltuk ki, de a kívánt szállítmányt figyelembe véve – például akár plüssfigurákkal kereskedőknek, persze azért jóval nehezebb áruval is könnyen elboldogul – rendkívül jó választás.
A Transporter természetesen megvásárolható dobozos kivitelben és platósban egyaránt, sőt utóbbiban szimpla és duplakabinos változatban is. A legszolidabb felszereltségű dobozos már négymillió forinttól megvásárolható, de számtalan extrával megpakolva, erős motorral, DSG – dupla tengelykapcsolós – váltóval már majd tízmillióig is feltornázhatjuk az árát. Igaz, az utóbbiban már egyebek között olyan vezetői asszisztens-rendszerek is segítenek, mint az állandó összkerékhajtás, a kamerával ellátott parkolást segítő radar, a sávváltás asszisztens vagy a guminyomást ellenőrző kijelző.

Adatok: Méretek (mm): hosszúság 4892, szélesség 1904, magasság 1990, saját tömeg 1970 kg, csomagtartó mérete 5 köbméter Motor: 1968 cm3, max. teljesítmény: 62 kW (84 LE)/3500 min, maximális nyomaték: 220 Nm 1250-2500/min, Átlagfogyasztás 6-9,7 l Tesztfogyasztás 7,3 maximális sebesség: 146 km/h, gyorsulás (0-100 km/h): 19,7 s, CO2 kibocsátás (g/km): 190 Alapváltozat ára: T5 Dobozos RT Start 2.0 CR tdi: 3 999 000 Ft (nettó), 4 998 750 Ft (bruttó) csúcsváltozat: T5 Dobozos HT 2.0 BiTDI DSG 4Motion 7 821 000 Ft (nettó) 9 776 250 Ft (bruttó)
Hozzászólások
- > Rákellenes Világnap – A szűrés életet menthet
- > Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
- > Akik örülnek a kemény télnek: düböröghet a síszezon
- > A Zöld-Út felkészült a rendkívüli téli üzemre
- > Ismét kocsonya szépségverseny Kertvárosban
- > Bod Péter Ákos a könyvtárban
- > Egészségkárosító az extrém hideg?
- > Antikvitással cselezett az álrendőr
- > Kis helyen nagy kép (videó)
- > Síkosságmentesítésre 3 millió forint
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Le vagy maradva fiúka! Az ügyészség emelt vádat bűncselekmény miatt.
-
lacka55 @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Ismét nevetséges vádakat hoznak fel a fiúkák ! Esetleg azt is bizonyítják, hogy a megszerzett ada...
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Szerintem Cserép intelligens, okos ember. Nem küldene amatőröket egy ilyen feladatra. Véleményem...
-
Frenki3 @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
@ csabi: Az egyikük mindíg is "agyagedénynek" dolgozott, igaz mostanában már hivatalosan is neki...
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Attól tartok, nem az önkéntesek, vagy a szerény képességű sajtós az legnagyobb gazember ebben az...
-
Varga Tibor @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Megilleti persze az ártatlanság vélelme. De mindenki tudja, hogy ő adta meg a jelszavát! Vagy a "...
-
kiscsillag187 @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Azt remélem, hogy a Váczy tudja, hogy itt nem lesz elég, ha kopog kettőt, majd azt mondja: Csilla...
-
csabi @
Síkosságmentesítésre 3 millió forint
Vajon mi számít a csődmester szótárában "trükközésnek"? Az, ha a választott képviselő teszi a dol...
-
csabi @
Esztergom: pénz még csak akad, alpolgármester nem
Kedves miaveczj! Konkrétumok nélkül a liberalizmus hiányolása pusztán politikai vélemény nyilván...
-
Frenki3 @
Síkosságmentesítésre 3 millió forint
Vároma választ "zoe" kérdéseire, V."Geréb" I. nem válaszol?! Vajon mi az oka, hogy nem válaszol? ...
hét képe











