Meglepetések a fa alatt
Fogyasztóvédelmi tanácsok ünnepek utánra
Vásárlás előtt kellett volna tudni…
Hiába vagyunk tudatos fogyasztók, akik szeretteinknek is csak szabályosan forgalmazott termékeket vásárolunk, aminek számláját, nyugtáját minden eshetőségre felkészülve megőrizzük, ha valamely kedves rokontól olyan ajándékot kapunk, amivel kapcsolatban minőségi kifogás merül fel, vagy ha bármilyen ok miatt ki kell cserélnünk, akkor bizony szembe találhatjuk magunkat a „karácsonykörnyéki fogyasztóvédelmi problémákkal”. Ajándékozóként megkönnyíthetjük szeretteink dolgát, ha a vásárolt holmik valamennyi blokkját és dokumentációját megőrizzük. Sajnos, ha piacon vagy aluljáróban, alkalmi árusoknál, nyugta nélkül vásárolt terméket adunk, vagy kapunk, és valamilyen probléma merül fel vele kapcsolatban, akkor a világon semmi esélyünk nincs, hogy garanciális igényeinket érvényesíthessük. Ha kapunk nyugtát, akkor sem sokkal biztatóbb a helyzet, hiszen a pecséten szereplő adatok alapján nem biztos, hogy utolérjük a kereskedőt, vagy megkeresése költségesebb lenne, mint amennyit a termék ér. Vásárlás előtt célszerű az üzletben arról is tájékozódni, hogy ha mégsem felel meg az ajándék, akkor milyen feltételekkel és meddig van lehetőség a cserére.
Betiltott áruk fóruma
Az ünnepek előtti fokozott ellenőrzések fenyegetése ellenére évről évre megjelennek a piacon olyan termékek, amelyek használata akár életveszélyes is lehet. Az ismeretlen eredetű műszaki cikkek esetében az áramütés esélye jelenti a legnagyobb veszélyt, amelynek intő jele például, ha a csatlakozódugó csapjain a szigetelőgallér hiányzik. Minden évben hallani a hírekben sajnálatos karácsonyfatüzekről, melyek okozói a gyertyák lángja, vagy a csillagszóró mellett a nem megfelelő karácsonyi fényfüzérek is lehetnek. A már esetleg meglévő, dobozán semmi magyar nyelvű információt nem tartalmazó égősorokat inkább ne használjuk. Jobb az elővigyázatosság! A piacokon árusított gyermekjátékok között is minden évben több fennakad az ellenőrök hálóján. Ha olyan játék kerül a fa alá, melynek mechanikai szilárdsága nem megfelelő, ha rendeltetésszerű használat közben apró alkatrészek törnek le róla, deformálódik, festékanyaga kioldódik, vagy sérülést okozó éles, hegyes, sorjás részei vannak, akkor haladéktalanul vegyük el a gyermektől.
Nyugtával dicsérd a napot!
E rovat hasábjain is többször szerepelt már, hogy bármilyen termékkel bármilyen problémánk van, mert nem működik, meghibásodik, vagy mert egyszerűen kisebbre, nagyobbra, másmilyenre cserélnénk, a vásárlás tényét, helyét és időpontját a számla, a nyugta, vagy a bizonylat segítségével igazolhatjuk. A blokkot minden vásárláskor kérni kell, és el kell tenni, hogy az utólagos jogérvényesítés ne ütközzön akadályba. Vissza a boltba, cserére fel! A karácsonyi vásárlási láz lecsengésévél a két ünnep között, illetve az új év első napjaiban rendszerint újabb vásárlói rohamra számítanak a boltok, ekkor jönnek ugyanis a fa alatt kipróbált termékekkel kapcsolatban reklamáló vagy cserélni kívánó vevők. A fogyasztóknak fontos tudni, hogy a hibátlan terméket a kereskedő sem kicserélni, sem visszavenni nem köteles. Az, hogy létrejön-e a csere, legtöbbször az üzlet saját íratlan szabályain, vagy az eladó jóindulatán múlik. Az ügyintézéshez szinte minden esetben szükséges a blokk, de mivel az ajándékhoz tapintatosan nem csomagoljuk hozzá az árról tanúskodó bizonylatot, ezért az ajándékozónak, és az ajándékozottnak együtt kell működnie a probléma megoldásában.

Szavatosság, jótállás, garancia
Ha a karácsonyi ünnepek során kiderült, hogy az ajándékba kapott, adott termék rossz, nem működik, az általános szavatossági és jótállási szabályok az irányadók. Amennyiben megvan a nyugta, illetve jótállásos termék esetében a jótállási jegy, akkor a jelenleg hatályos szabályozás alapján a fogyasztó választhat, hogy javítást vagy cserét kér. A kicserélés, mint igény teljesítésének tehát nem feltétele a javíthatatlanság, vagyis a fogyasztó akkor is igényelhet cserét, ha az áru javítható. A fogyasztó választási lehetősége csak akkor korlátozott, ha a csere nem lehetséges, mert például nincs azonos vagy hasonló termék raktáron, vagy ha a csere aránytalan többletköltséget eredményezne, azaz például azonnal és minimális költségigénnyel járó javíthatóság esetén. A szavatossági jogok érvényesítésének sorrendjében második helyen áll az árleszállítás igénylésének a lehetősége, illetőleg az elállás, vagyis a vételár visszakövetelése. Az utóbbira akkor kerülhet sor, ha a jogosultnak sem kijavításra, sem kicserélésre nincs lehetősége, illetve ha a korábbi igények teljesítését a kötelezett nem vállalja, vagy nem tudja teljesíteni. A reklamációra alapvetően két év áll rendelkezésre, de javasolt a hiba felfedezését követően azonnal bejelenteni az igényt. A problémáról vetessünk fel jegyzőkönyvet, amiben rögzítjük, hogy a fogyasztó mit kér, hogy a forgalmazó mit ajánl, és ha a kettő között különbség van, meg kell indokolni. Ha az eladás helyszínén nem sikerül megoldani a problémát, akár a gyártó, vagy a forgalmazó, akár pedig a kereskedő hibája vagy hozzáállása miatt, akkor írjuk le panaszunkat a vásárlók könyvébe. Az üzletvezető a bejegyzés egy példányát köteles eljuttatni a fogyasztóvédelmi hatósághoz, és a jogszabályok szerint harminc napon belül írásban reagálni kell rá. Ha olyan ellenállásba ütközünk, hogy az eladó nem hajlandó jegyzőkönyvet felvenni, vagy a vásárlók könyvét kiadni, akkor a területileg illetékes fogyasztóvédelmi felügyelőségtől, vagy a fogyasztóvédő civil szervezetektől kérhetünk segítséget. Ha a szavatossági igénnyel kapcsolatban vita alakul ki, döntést a kereskedelmi és iparkamarákon belül működő békéltető testületek hozhatnak, vagy legvégső esetben a bíróságon kérhető jogorvoslat.
Akciók:
olcsó húsnak sem híg a leve! Karácsony előtt mindent elárasztanak az akciós termékek, amely az esetek többségében egy egyszerű vevőcsalogató fogás: hibátlan termékeket árusítanak vonzó, de nem feltétlenül „potom” áron. Sokak képzeletében mégis az akciós termékhez az a gondolat társul, hogy ha azt megvette, akkor már semmi keresnivalója nincs a vevőszolgálati pultnál. Pedig legtöbb esetben az akciós termékekre is a korábban részletezett szabályok és jogok érvényesek, akárcsak a teljes árú árucikkekre. Az a kereskedő, aki az akcióra hivatkozva küldené el a vevőt, nem tartja be a törvényt. Kivételt jelentenek ez alól az értékcsökkent termékek, melyek esetében a vevő által a vásárláskor ismert, a leértékelés alapjául szolgáló problémák, például hiányzó alkatrészek nem jelenthetnek okot a reklamációra. Más hiba esetén viszont az értékcsökkent termékek esetében is érvényesíthető a szavatosság.
Esztergomban is elérhető a segítség: Fogyasztóvédelmi panaszokkal az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület esztergomi irodájában Erős Miklóshoz fordulhatnak az ügyfelek személyesen az Aradi vértanúk tere 3. szám alatt (bejárat a Pöttyös térről), illetve telefonon a (33) 313-343 számon.
Hozzászólások
- > Újra visszatér a foci Dömösre és Pilismarótra
- > Rekordot döntött a dorogi veszélyeshulladék-akció
- > Nyári élmények a Nap-Út Alapítvánnyal
- > Reggel még ünnepelt, este már megverték, kirabolták
- > Eifert Esztergomban
- > Az elmúlt évek legnagyobb vására lesz pünkösdkor
- > Javuló a tendencia nemdohányzók védelme terén
- > Támogassuk az orgonatanszakot!
- > Villanyok fel, ajtók nyitva - Múzeumok éjszakája
- > Helló nyár!
-
pubi @
Kökény Roland esztergomi színekben az olimpián
végre jó híre is megy a városnak! hajrá fiúk!!!
-
Frenki3 @
Tétényi: hogyan lehet együttműködni egy székkel?
Vajon a nagy demokrat ellenzéki pártok, a Jobbik, mit szól ehhez a javaslathoz? Orbán javaslata a...
-
Frenki3 @
Tétényi: hogyan lehet együttműködni egy székkel?
"Egyre jobban nézek ki – forgatja az egyik frissen készült fotóját Tétényi Éva, Esztergom polgár...
-
Frenki3 @
Bekiabálók, kivonulók - berekesztett testületi ülés
"Böszmék" Öszödről, "Böszmék" Esztergomból. Kettősmérce, Gyurcsány "plagizálás"ügyében, Tétényi t...
-
Frenki3 @
Bekiabálók, kivonulók - berekesztett testületi ülés
"Böszmék" Öszödről, "Böszmék" Esztergomból. Kettősmérce, Gyurcsány "plagizálás"ügyében, Tétényi t...
-
Frenki3 @
Bekiabálók, kivonulók - berekesztett testületi ülés
@lacka55...stb? -Egy "pót órát" adó tanár, nem ad számlát(blokkot) milyen jogsértést követ el? ...
-
lacka55 @
Bekiabálók, kivonulók - berekesztett testületi ülés
@Frenky-3....stb. Azt hiszem megint mellélőtt szokás szerint duplázva. ..." kötelezheti a nem kép...
-
Frenki3 @
Bekiabálók, kivonulók - berekesztett testületi ülés
Különbség? A támogatók létszáma! De, a "háttér szponzork" péze nem fogy?! http://www.youtube.co...
-
Frenki3 @
Bekiabálók, kivonulók - berekesztett testületi ülés
Különbség? A támogatók létszáma! De, a "háttér szponzork" péze nem fogy?! http://www.youtube.co...
-
Frenki3 @
A Fidesz-KDNP Esztergomi Frakció sajtóközleménye
"Miért kapott új nevet a humán csúcsminisztérium? Valóban lesz mindennapos testnevelés az iskolák...
hét képe












