Megint Megane-menet
Teszt: Renault Megane Grandtour 1.4 TCe Dynamique
A teszt után egyértelmű: - és itt kérek elnézést minden olvasónktól, hogy rögtön cikkünk elején elsül a poén - tényleg kell! Az új Megane ugyanis nem elég, hogy külső-belső megjelenésében dinamikus és formaterve egyszerűen szép, belül komfortos, menetteljesítménye pedig meggyőző. Ráadásul úgy, hogy a nagy testet csupán egy 1,4-es benzines motor - igaz abból a turbós TCe - mozgatja.

Visszakanyarodva azonban a megjelenéséhez, már a „sima" új Megane sem volt annyira megosztó, mint elődje, pontosabban a második generációs. Ha visszaemlékezünk ugyanis, amikor kijött a Megane kettő, csak kétféle típusú „autószakértő" létezett, az egyik azt mondta, hogy irtózatosan csúnya, a másik pedig, hogy egyedien szép. A kettő között nem létezett vélemény.

Nos, a Megane háromnál azonban már első látásra sem volt megosztó, formaterve ugyanis kifinomult, dinamikus, még a legfancsalibb megjegyzés is csak az rá, hogy „nem rossz-nem rossz" vagy maximum: „semmi extra", de azt eddig senki nem mondta és szerintem nem is mondhatja, hogy csúnya. Ez a helyzet a kombinál is, ráadásul - egyelőre még nem tudom családi előnyét kihasználva becsülni a kombi autót - mégis tetszett. Az eleje persze az alap Megane-tól nem különbözik, de hátulját még fokozták a tervezői. Tipikusan olyan fara van, amire, ha sétálnánk vele, akkor bizony le-lecsúszna rá a kezünk.

Belül sem okoz csalódást a Megane Grandtour, amely helykínálatban és csomagtérben szinte már felveszi a versenyt a Lagunával. No persze azért kategóriát nem ugrik, csupán feszegeti a határait. Bent a kényelem az elsődleges, a látványban nagy újdonságot azért nem hoz, hozza a megszokott rönós védjegyeket, kezelőszerveket, mint például fűtés-légkondi vezérlő, ami szinte mindegyik újgenerációs Renault-ban megegyezik.

A látványok közül még a krómbetétes, dizájnos műszerfal tűnik ki, különösen a digitális kilométeróra-számláló, amely rendkívül praktikus, de kissé talán furcsán passzol a mutatós fordulatszámmérőhöz.

A szürke színű üléskárpitot feldobja a fehér varrás, míg a szürke műanyagburkolatot a világos krómbetétek. Tesztautónk felszereltségéhez tartozott a navigációs rendszer, melynek kezelése először kissé bonyolult, beállítani ugyanis a sebváltó mögött található joystickkal lehet, ami némi gyakorlás után válik csak egyértelművé. Ezzel a kezelőegységgel már a Koleosban is találkoztam, akkor azonban egyáltalán nem tetszett, most viszont már bátrabban és szívesebben tekergettem, nyomkodtam. Amit még meg kell szokni-, igaz néhány használat után már rutinná válik-, az a tempomat kapcsolása, mivel érdekes helyen, a könyöktámasz alatt kapott helyet. Mindezek mellett még számtalan megoldás szolgálja a kényelmet, mint az óriási kesztyűtartó, a jó néhány rekesz, amelyekből még a padlóra is jutott egy nyitható-csukható. Persze ezekhez elegendő hely is szükséges, ami adott a Grandtourban.

A nagy kasztnit természetesen kellőképpen mozgatni is kell, amihez elegendő erő is szükséges. Tesztautónkban egy 1,4-es benzines morgott, az első hallásra a majd 1300 kilós testhez képest kicsit talán kevésnek tűnt. No de ez a 130 lóerős turbómotor bőven elegendő a kellemes, sőt ha kell dinamikus közlekedéshez. Az erőforráshoz egy hatsebességes váltó kapcsolódik, ami már a jó néhány éve tartó Renault-Nissan kapcsolatnak köszönhetően japános precizitással kezelhető. A motor már alacsony fordulaton is jól húz, ereje azonban a magasabb tartományokban igazán megnyerő és akár hatezer fölé is pörgethetjük. Fogyasztása viszont városi közlekedésben kissé falánk, megeszi ugyanis a majd tíz litert, vegyesben pedig 8 körül hörpint. A menetteljesítményhez tartozik még a komfortos futómű, amelyről elsőre azt hittem, hogy kicsit majd kileng-beleng, ennek azonban nyoma sem volt, ráadásul még tempósabb kanyarokban is kényelmesen lehetett vele közlekedni.
Tesztautónk a négy felszereltségi szintből a harmadikat, Dynamique-ot kapta, amelyhez jó néhány kényelmi berendezés, extra is tartozik, mint például kétzónás digitklíma, navigációs rendszer, kanyarkövető lámpa, tempomat, hat légzsák, ESP, menetstabilizátor vagy a kulcsnélküli indítást és automata ajtózárást-nyitást szolgáló Renault Kártya. Mindezért tesztautónk esetében 4 millió 690 ezer forintot kell letenni, ami a konkurenciát nézve ár-érték arányban kedvező.

Adatok
Méretek (mm): hosszúság 4559, szélesség 1804, magasság 1507, tengelytáv 2703, saját tömeg 1285 kg, megengedett össztömeg 1790, csomagtér 491-1567 l.
Motor: 1397 cm3, max. teljesítmény: (96 kW) 130 LE/5500 ford/perc, maximális nyomaték: 190 Nm/2250 ford/perc;.
Menetteljesítmények: átlagfogyasztás 8,5 l, tesztfogyasztás 9,7 l; gyorsulás (0-100 km/h): 9,9, végsebesség 200 km/h.
A tesztelt változat alapára: Grandtour Authentique1.6 100LE 3 890 000 Ft, tesztelt autó ára: Dynamique 1.4 TCe 130 LE 4 690 000 Ft, csúcsváltozat: GT 2.0 dCi 160 LE FAP 6 290 000 Ft.
Hozzászólások
- > Boborján Esztergomban
- > Még kitart a hideg, ahogy mi is
- > Trónfosztás az Ister-Granum kupán
- > Tényleg feldob az energiaital?
- > Suzuki az olcsóbb üzemeltetését – üzemanyagcellákat gyárt a vállalat
- > Akciós lesz a Párkány-tábla
- > Balassás bál és emléktábla-avató
- > Kötelező a síkosságmentesítés – közlemény
- > Csak esztergomi járás legyen
- > Hajléktalant mentettek az esztergomi rendőrök – járhatók az utak
-
lacka55 @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
@frenki3333333 nevűnek: Félreértett, én a szakállat növesztett személyre tippeltem, akiről még nő...
-
Frenki3 @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
"Annak ellenére hogy szakállt növesztett ???" @lacka, hívhatotd szakálnak is, amit barátnőd "vise...
-
pimpa @
Kötelező a síkosságmentesítés – közlemény
Ez igaz! Mert kötelező és államilag szabálysértés is járhat. A gyalogos forgalom biztositása miat...
-
zooe @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
Bár nem mindenki gondol feltétlenül csak az egyikre és vagy a másikra, erről max. két ember jutha...
-
lacka55 @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
@frenki-farki-pataki: "Szerintem, minden esztergomi, egy ugyan arra a személyre gondol" Sokan, ...
-
Frenki3 @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
Jobb lett volna címnek, A "személyi kultusz kialakulása, a XXI. századi Esztergomban" . "A személ...
-
Frenki3 @
Esztergom: pénz még csak akad, alpolgármester nem
Feri, és Gábor, vajon melyik adjon alpogármestert Eszetrgomnak?? http://mno.hu/?block=mno_video_p...
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Le vagy maradva fiúka! Az ügyészség emelt vádat bűncselekmény miatt.
-
lacka55 @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Ismét nevetséges vádakat hoznak fel a fiúkák ! Esetleg azt is bizonyítják, hogy a megszerzett ada...
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Szerintem Cserép intelligens, okos ember. Nem küldene amatőröket egy ilyen feladatra. Véleményem...
hét képe











