Egyre több helyen bukkannak elő az első tavaszi növények
Az első hírnök: a hóvirág
Több fajtája ismert a tavasz első hírnökének Magyarországon, melyek közül a Kikeleti hóvirág terjedt el leginkább. A kora tavasszal nyíló növény már környékünkön, mint Diósvölgy és Dobogókő egyes részein is nyomokban fellelhető. Védett lévén, leszakításuk több ezer forintos büntetést vonhat maga után.
Hóvirág, avagy a Galanthus élőhelye
A hóvirág, latin nevén Galanthus, mintegy tizenhat fajtája fellelhető kora tavas�szal a Balkánon és a Kaszpi-tó „vonalán”. A rendszertani besorolás tanúsága szerint a zárvatermők törzsébe és az egyszikűek osztályába tartozó amarilliszféle egyike a legkorábban virágzó növényeknek. A hegy- és dombvidékek nedves lankái az ideális élőhelyek számukra. Környékünkön, mint Diósvölgy és Dobogókő egyes részein a kirándulók akár már most is találkozhatnak egy-egy szállal.
Fajtái
A Pompás hóvirág nevén közismert, nemzetközileg Galanthus elwesii néven bejegyzett 15-20 centiméteres kocsánymagasságú növény a Balkánon, Dél-Ukrajnában, illetve Kis-Ázsiában őshonos. Széles, szürkészöld leveleivel hívja fel magára a figyelmet, azonban belső lepellevelei egész hosszában zöld színbe hajlanak. A novembertől már kihajtó növény januárra virágzik. Laikusok számára a Pompás hóvirág és a Redőslevelű hóvirág (Galanthus plicatus) megszólalásig hasonlítanak egymásra, valójában azonban a redőslevelű virág levelei inkább zöldek, mint szürkések és a belső lepellevelek csupán a csúcsok táján zöldek. Virágzása február-márciusra tehető. A Redőslevelű hóvirág a Pompás hóvirághoz hasonlóan nagyjából 20 centiméteres kocsánymagassággal bír és Dél-Ukrajnától egészen Romániáig elterjedt. A vadon is élő Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) Közép-Európában honos. A Magyarországon is megtalálható növény védettséget élvez. Magasságát tekintve eléri a 10-20 centimétert, levele kékeszöld, a külső lepellevelek pedig hosszabbak, mint a belső társaik.
Szimbólumok, mítoszok és a valóság
A görög mitológiában ehhez a névhez (görögül: ion) a Danaidák ősanyjának, Iónnak alakja fűződik. A keresztény világban Máriát szokták hóvirággal ábrázolni. A hóvirág a remény és elégtétel szimbólumaként is ismert, hiszen ennek a növénynek a látványa vigasztalta a paradicsomból érkezőket. A hóvirág fehér színével a tisztaság jelképének is tekinthető, a szerelmes szűz kedvesének adhatja ajándékba. Noha a szándék valóban szép, de elkerülendő, hiszen a hóvirág 2005 szeptemberétől védett növény, az Európai Közösségben a természetvédelmi szempontból jelentős növényfajok közé került. Tekintettel arra, hogy ez az évelő növény egyre ritkábban fedezhető fel, leszakítása akár tízezer forintnyi bírság megfizetésével is járhat.

Hóvirág, mint gyógyszer
A hóvirág hagymája 0,1 százalékban tartalmaz alkaloidokat, nagyrészt galantamint, mely a mozgásszervi megbetegedéseket elűző gyógyszerek hatóanyaga. A gyakorlatban a virág védettsége miatt nem alkalmazzák ezeket az anyagokat.
Hozzászólások
- > Kötelező a síkosságmentesítés – közlemény
- > Csak esztergomi járás legyen
- > Hajléktalant mentettek az esztergomi rendőrök – járhatók az utak
- > A bátorság első vonala – véradás és emlékezés a hősökre
- > Szemezgetett művészet
- > Hat vb-arany Esztergomba és Sárisápra
- > A tél káprázata (fotógaléria+videó)
- > Judo: Soha rosszabb évkezdést Leányvárnak
- > Balassi nap a Várban
- > Rákellenes Világnap – A szűrés életet menthet
-
zooe @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
Bár nem mindenki gondol feltétlenül csak az egyikre és vagy a másikra, erről max. két ember jutha...
-
lacka55 @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
@frenki-farki-pataki: "Szerintem, minden esztergomi, egy ugyan arra a személyre gondol" Sokan, ...
-
Frenki3 @
Közéleti kronológia: Esztergom egy éve
Jobb lett volna címnek, A "személyi kultusz kialakulása, a XXI. századi Esztergomban" . "A személ...
-
Frenki3 @
Esztergom: pénz még csak akad, alpolgármester nem
Feri, és Gábor, vajon melyik adjon alpogármestert Eszetrgomnak?? http://mno.hu/?block=mno_video_p...
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Le vagy maradva fiúka! Az ügyészség emelt vádat bűncselekmény miatt.
-
lacka55 @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Ismét nevetséges vádakat hoznak fel a fiúkák ! Esetleg azt is bizonyítják, hogy a megszerzett ada...
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Szerintem Cserép intelligens, okos ember. Nem küldene amatőröket egy ilyen feladatra. Véleményem...
-
Frenki3 @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
@ csabi: Az egyikük mindíg is "agyagedénynek" dolgozott, igaz mostanában már hivatalosan is neki...
-
csabi @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Attól tartok, nem az önkéntesek, vagy a szerény képességű sajtós az legnagyobb gazember ebben az...
-
Varga Tibor @
Vádemelés Tétényi Éva önkéntesei ellen – Fidesz közlemény
Megilleti persze az ártatlanság vélelme. De mindenki tudja, hogy ő adta meg a jelszavát! Vagy a "...
hét képe











